dnes je 4.7.2025

Input:

Cenné papíry - trvale znehodnocení a daňové dopady

12.1.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

8.395
Cenné papíry – trvale znehodnocení a daňové dopady

Ing. Martin Děrgel

Česká společnost s ručením omezeným se v roce 2008 stala vlastníkem akcií společnosti obchodované na burze v Polsku. Jednalo se vlastně o kapitalizaci pohledávky za polskou akciovou společností, kdy tato nabídla české společnosti vlastní akcie výměnou za tyto pohledávky. Česká s. r. o., účtovala o těchto cenných papírech jako o dlouhodobých cenných papírech na 063 (realizovatelné CP, menšinový podíl). Každoročně byla hodnota akcií přeceňována na reálnou hodnotu a bylo účtováno o oceňovacích rozdílech na 414/063 (snížení hodnoty CP). Z důvodu špatných výsledků hospodaření, byly akcie společnosti vyloučeny z obchodování na burze, dále bylo zjištěno, že společnost před dvěma lety zastavila výrobu, má záporný VK a je v konkurzu. Domníváme se tedy, že akcie polské společnosti jsou trvale znehodnocené (hodnota CP je nulová). Lze akcie považovat za trvale znehodnocené (i když společnost ještě fakticky existuje) a česká s. r. o. může postupovat podle § 51 odst. 2 vyhlášky č. 500/2002 Sb., tj., zrušit oceňovací rozdíl a celou hodnotu tohoto cenných papíru v PC proúčtovat na vrub finančních nákladů? Bude tento náklad daňově účinným?

  • Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví pro podnikatele (PVZÚ), ve znění pozdějších předpisů

    • - § 51 odst. 2 – Oceňovací rozdíly při uplatnění reálné hodnoty a ocenění ekvivalencí u cenných papírů a podílů
  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ), ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP), ve znění pozdějších předpisů

    • - § 19 – Osvobození od daně u právnických osob
    • - § 23 odst. 4 písm. k) – Změna reálné hodnoty (oceňovací rozdíl) u podílu – nezahrnutí do základu daně
    • - § 23 odst. 9 písm. a) – U poplatníků, kteří vedou účetnictví, se výsledek hospodaření neupravuje ...

Odpověď

Pro posouzení dotazovaného případu je stěžejní si uvědomit, že i ono trvalé znehodnocení akcií – které je nutno prokázat – věcně představuje změnu jejich reálné hodnoty, jak vyplývá z vytučněné pasáže relevantního ustanovení § 51 odst. 2 PVZÚ:

  • "Změny reálných hodnot ostatních cenných papírů oceňovaných reálnou hodnotou (realizovatelné cenné papíry) se účtují prostřednictvím rozvahových účtů v účtové skupině 41. Je-li prokázáno, že došlo ke snížení hodnoty (znehodnocení) těchto cenných papírů, které je pravděpodobně trvalé, zaúčtuje se znehodnocení bez zbytečného odkladu na příslušné účty finančních nákladů. Výše tohoto znehodnocení odpovídá kladnému rozdílu mezi oceněním realizovatelného cenného papíru při jeho nabytí a stávající reálnou hodnotou se zohledněním předchozích ztrát ze znehodnocení. ..."

O tomto trvalém znehodnocení akcií firmy v konkurzním řízení je samozřejmě možno účtovat pouze do doby, kdy tyto cenné papíry z právního hlediska ještě existují. Po zániku příslušné akciové společnosti by již bylo pozdě, resp. nemožné vykazovat její – rovněž už neexistující – akcie v majetku; a to zřejmě i v rámci podrozvahové evidence v ocenění účetní nulovou "reálnou" hodnotou. K diskuzi je ovšem

Nahrávám...
Nahrávám...