Ing. Pavel Novák
V maloobchodě má klient na cenovkách uvedeny ceny v Kč. Obchod navštěvuje i zahraniční klientela platící v EUR. Klient si každý den stanoví jiný kurz, za který přijme platbu v EUR. Kurz neodpovídá kurzům ČNB, ani jiných bank.
a) z jaké ceny se počítá základ daně a daň pro DPH – z ceny v Kč, kde následně vznikají kurzové zisky z přepočtu inkasované měny v EUR podle stanového kurzu klienta? Eurová pokladna je pak následně přepočtena kurzem ČNB (obvykle pevný kurz). Z důvodu sledování hospodaření účetní jednotky se přepočty ČNB provádějí každý měsíc.
Vznikají však zde obvykle velké kurzové zisky. Máme zde obavy, že dochází ke krácení DPH.
b) nebo se cena v Kč přepočte stanoveným kurzem klienta a z této ceny se pak vypočítá základ daně a daň? Tím pádem nejsou tak velké kurzové rozdíly při přepočtu EUR pokladny na pevný kurz ČNB.
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví pro podnikatele (PVZÚ), ve znění pozdějších předpisů
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ), ve znění pozdějších předpisů
- - § 4 odst. 12 – Povinnost účetních jednotek vést účetnictví v peněžních jednotkách měny účetnictví
- - § 24 – Způsoby oceňování
-
Zákon č. 235/2004 Sb., zákon o dani z přidané hodnoty (ZDPH), ve znění pozdějších předpisů
- - § 4 odst. 8 – Použití kurzu pro přepočet cizí měny na českou měnu
Odpověď
Podle § 4 odst. 12 ZoÚ platí, že účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny. V případě pohledávek a závazků, podílů na obchodních korporacích, práv z cenných papírů a zaknihovaných cenných papírů a derivátů, cenin, pokud jsou vyjádřeny v cizí měně, a cizích měn, jsou účetní jednotky povinny použít současně i cizí měnu. Tzn., že v případě, že vznikne např. pohledávka v cizí měně, pak účetní jednotka provede účetní záznam v cizí měně a dále současně účetní záznam v korunách českých. Ten vznikne přepočtem cizí měny na koruny české podle kurzu vyhlášeného ČNB. Lze také používat ve smyslu § 24 ZoÚ pevné kurzy.
Příklad uvedený v dotazu však není tento případ. Uvedený situace se týká prodeje zboží v prodejně, kdy je stanovena prodejní cena zboží v české měně (vznikne pohledávka v CZK), ale zákazník má možnost alternativně zaplatit za nakoupené zboží i cizí měně (např. v EUR), a to v dohodnutém směnném kurzu. Tento kurz nemusí odpovídat reálnému kurzu vyhlašovaném Českou národní bankou (dále ČNB). Obchodník si jej stanoví s ohledem na své transakční náklady a zákazník může zaplatit za zboží v české měně, anebo pokud…