dnes je 24.9.2020

Input:

Manko a odvod DPH

2.6.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2017.1000.5
Manko a odvod DPH

Ing. Zdeněk Kuneš

Majitel společnosti s ručením omezením zjistil k 31. 12. 2016 manko ve skladu materiálu. Společnost nemá žádné zaměstnance, pouze majitele a jednatele firmy v jedné osobě. Jedná se o částku cca 5 000 Kč. Není pojištěno, nešetřila policie. Bude třeba odvést DPH z materiálu, který na skladě ke konci roku chyběl? A v jakém měsíci by DPH mělo být odvedeno?

Pokud plátce při nákupu zboží uplatnil nárok na odpočet daně a zjistí ztrátu tohoto zboží, kterou není schopen nijak doložit, považuje se toto zboží za dodané za úplatu, protože se jedná o použití zboží pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomické činnosti plátce. Plátce je povinen v takovém případě uplatnit daň na výstupu, základem daně je podle § 36 odst. 6 ZDPH cena „obvyklá”. V daném případě byl plátce povinen