dnes je 9.5.2025

Input:

Pořízení tepelného čerpadla

27.1.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

8.502
Pořízení tepelného čerpadla

Ing. Martin Děrgel

Pořídili jsme tepelná čerpadla místo stávajících dvou plynových kotlů v budově. Je nějaká možnost zařadit tepelná čerpadla samostatně do 2. odpisové skupiny nebo jsou technickým zhodnocením budovy spolu s náklady se zajištěním požadovaného příkonu?

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP), ve znění pozdějších předpisů

    • - § 26 odst. 2 – Definice hmotného majetku
    • - § 33 – Definice technického zhodnocení

Odpověď

Začněme definicí technického zhodnocení (TZ) hmotného majetku pro účely daní z příjmů podle § 33 ZDP:

  • Výdaje na dokončené:

    1. nástavby,
    2. přístavby a
    3. stavební úpravy,
    4. rekonstrukce, čímž se rozumí zásahy do majetku, které mají za následek změnu jeho:
      • účelu, nebo

      • technických parametrů, a

    5. modernizace, kterou se rozumí rozšíření:
      • vybavenosti, nebo

      • použitelnosti majetku

    6. pokud převýšily u jednotlivého majetku
    7. v úhrnu ve zdaňovacím období (případně za jiné samostatně zdaňované období)
    8. částku 80 000 Kč.

Investičně provozní spor – TZ versus oprava – je známým letitým evergreenem, méně se ví o investičně investičním dilematu, kdy není jasné, zda určité rozšíření vybavenosti majetku (obvykle stavebního díla) vytváří jeho TZ nebo jde-li o samostatný hmotný majetek. Daňový dopad spočívá v různém režimu odpisů – zatímco TZ stavebního díla se odpisuje neskutečných 30 nebo 50 let, samostatné hmotné movité věci obvykle jen 5 nebo 10 let, spíše výjimečně 3 anebo 20 let. Bohužel v tomto ohledu jsou právní předpisy ještě nejasnější než u oprav.

Obecně platí, že pokud k určité věci (hmotnému majetku) přiřadíme novou součást věci, pak půjde o TZ, naproti tomu přiřadíme-li samostatnou věc, bude se jednat o výdaje na pořízení nového hmotného majetku. Jedinou – ale významnou – výjimkou je zvláštní úprava součásti stavby v § 26 odst. 2 ZDP a Příloze č. 1 ZDP:

  • "Nedílnou součástí domů, budov a staveb (stavebních děl) jsou zařízení a předměty, které z hlediska stavebního díla umožňují jeho funkci a účel, ke kterému je určeno. Takováto zařízení a předměty musí být se stavebním dílem pevně spojena a nelze je demontovat, aniž by došlo ke znehodnocení funkce a účelu stavebního díla, a jsou zpravidla součástí celkové dodávky stavebního díla".

  • "Za samostatné hmotné movité věci se považují také výrobní zařízení, jakož i zařízení a předměty sloužící k provozování služeb (výkonů) a účelová zařízení a předměty, která s budovou nebo se stavbou netvoří jeden funkční celek, i když jsou s ní pevně spojeny."

Dotazovaná tepelná čerpadla jistě slouží pro vytápění obytné budovy, namísto dosavadních plynových kotlů. A teď, tazateli, ruku na srdce a posuď sám... Jedná se ad výše o zařízení, která umožňují funkci a účel dané stavby, anebo jde o zařízení sloužící pro jiný účel a netvořící s budovou funkční celek? Pokud se odpověď tazatele přiklání k prvnímu případu, pak jde o TZ stavby, když k druhému, jde o samostatný hmotný majetek.

Pro dokreslení... Samostatnou věcí jsou typicky výrobní prostředky s vlastní funkcí (např. soustruh, fréza, kolejový jeřáb ve skladišti apod.), jakkoli jsou pevně spojené se stavbou. Se stavbou netvoří jeden funkční celek, mají svůj jiný účel, funkci. V praxi to ale pochopitelně vždy až tak přehledné a jasné nebývá. Do složitosti problému se můžeme nechat zasvětit jedním z dalších rozsudků NSS č. j. 5 Afs 3/2010 – 144 ( www.nssoud.cz ):

  • (...) lze zcela jistě např. i klimatizační jednotku, resp. filtrační jednotku, považovat za samostatnou movitou věc, avšak pouze tam, kde může sloužit sama o sobě a není na ní závislý výrobní proces – provoz stavby.

  • (...) zpravidla věc, zařízení, které vyžaduje stavba z hlediska stavebního zákona pro funkci a daný konkrétní účel stavby, obvykle bude součástí stavby pro účely ZDP. A naopak, to, co z hlediska fungování stavby k danému účelu není z hlediska stavebně technického vyžadováno a obvykle pro funkci a účel stavby to není nezbytné, zpravidla z hlediska zákona o daních z příjmů nebude považováno za součást stavby.

  • V některých případech tak může být např. klimatizace nezbytná pro funkci a účel stavby. Nepochybně bude součástí stavby, bude-li se např. jednat o provoz mrazírny, závodu na zpracování masa. Stejně tak administrativní místnosti, které mají povahu trvalého pracoviště nebo pobytu, musí být větratelné okny nebo musí být vybaveny klimatizací, rovněž určitá oddělení v nemocnicích bez klimatizace nemohou být provozuschopná. V těchto případech je klimatizace jako celek (pohonná jednotka, rozvody) nezbytná, umožňuje funkci a účel stavby. Výdaje na ni jsou za podmínek § 33 ZDP technickým zhodnocením.

  • V jiných případech klimatizace není nezbytná; např. u staveb s přirozeným větráním. Pokud by si klimatizaci dodatečně pořídil vlastník například rodinného domu nebo bytu (v němž i podniká), pak by byla považována pro účely ZDP za

Nahrávám...
Nahrávám...