8.766
Převedení majetku do dceřiné společnosti
Ing. Pavla Strakošová
Máme ve vlastnictví automobil. Na tento automobil jsme brali úvěr. Z hlediska praktičnosti ho teď u nás vedení ukončilo a automobil byl převeden na tu druhou dceřinou společnost. Jak toto zaúčtovat, abychom měli účet 461 vypořádaný?
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví pro podnikatele (PVZÚ), ve znění pozdějších předpisů
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ), ve znění pozdějších předpisů
-
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (OZ), ve znění pozdějších předpisů
- - § 1888 až 1891 – Převzetí dluhu
Odpověď
Převzetí dluhu řeší § 1888 až 1891 OZ ve znění pozdějších předpisů. Kdo ujedná s dlužníkem, že přejímá jeho dluh, nastoupí jako dlužník na jeho místo, dá-li k tomu věřitel souhlas původnímu dlužníku nebo přejímateli dluhu. To znamená, že dluh původního dlužníka zaniká a místo něj se souhlasem věřitele, úvěrové společnosti, nastupuje dluh nového dlužníka.
Postupy účtování vycházejí z právního stavu, ze smluvních ujednání.
Pokud dojde k převzetí dluhu, původní dlužník se zbaví dluhu původního, ve vašem případě úvěru od banky, jeho odepsáním, tzn. zaúčtováním do výnosů (operace č. 1). Obvykle se sjednává určitá úplata původním dlužníkem vůči novému dlužníkovi, kterou původní dlužník zaúčtuje do nákladů (operace č. 2). Pokud je ve smlouvě sjednáno předání vozidla jako nepeněžitá úplata, vozidla jako dlouhodobého…