8.616
Prodej části majetku v souvislosti s technickým zhodnocením
Ing. Stanislav Suchan, MBA
Jak naložit s výnosy, resp. náklady za prodej části majetku, ke kterému dojde při technickému zhodnocení (rekonstrukci nemovitosti)? Například dojde ke změně vytápění a starý kotel se prodá. Pořízení nových kondenzačních kotlů včetně nákladů na demontáž a montáž dáme do technického zhodnocení budovy. Když starý kotel prodáme, tržba půjde do tržeb, jaký náklad proti tomuto výnosu můžeme zaúčtovat? Máme tento starý kotel z ceny budovy částečně vyřadit? Jak bychom to ocenili? Během minulých let došlo i k technickému zhodnocení v kotelně. Nebo se má o tržbu za prodej starého kotle snížit hodnota technického zhodnocení? Podobný případem je výměna dveří za požární a následný prodej původních.
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví pro podnikatele (PVZÚ), ve znění pozdějších předpisů
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ), ve znění pozdějších předpisů
-
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP), ve znění pozdějších předpisů
- - § 24 odst. 2 písm. b) – Daňová uznatelnost zůstatkové ceny
- - § 29 odst. 7 – Zvýšení nebo snížení vstupní ceny
- - §§ 31 a 32 – Odpisy hmotného majetku
Odpověď
Na úvod je třeba zmínit, že podle § 29 odst. 7 ZDP platí, že při zvýšení nebo snížení (v daném případě dochází k částečnému vyřazení majetku, tudíž snížení) vstupní ceny, ke kterému dochází u již odepisovaného majetku z jiného důvodu, než je jeho technické zhodnocení, se odpis stanoví ve změněné vstupní zůstatkové ceny při zachování platné sazby u rovnoměrného daňového odepisování nebo koeficientu u zrychleného daňového odepisování podle §§ 31, 32 ZDP.
Při prodeji starého kotle se zaúčtuje prodej na účet 641 – Tržby z prodeje dlouhodobého majetku. Vyřazení části odepisovaného hmotného majetku lze uplatnit jako výdaj podle § 24 odst. 2 písm. b) ZDP poměrnou část zůstatkové ceny. Daná výše poměrné části zůstatkové ceny se proúčtuje na účet 541 – Zůstatková cena prodaného dlouhodobého majetku.
Jak se ale určí poměrná část zůstatkové ceny? Máme zde více možností. Poměr lze stanovit ve výši odpovídající reálnému poměru vyřazené části majetku k celku, případně odpovídající poměru stanoveném kvalifikovaným odhadem (pokud nelze objektivně zjistit pořizovací cenu). Druhou možností je uplatnit poměrnou část ve výši pořizovacích nákladů vyřazené části majetku včetně případných technických zhodnocení (pokud lze objektivně zjistit pořizovací cenu vyřazované části).
Pro příklad si uvedeme vstupní cenu včetně technického zhodnocení 1 000 000 Kč, dosavadní oprávky činí…